Historia: Polacy podczas HMŚ w lekkoatletyce Birmingham 2018

Podczas Halowych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce rozegranych od 1 do 4 marca 2018 r. w Birmingham reprezentacja Polski wywalczyła 5 medali (po 2 złote i srebrne oraz brązowy).

Nigdy wcześniej medalowa zdobycz reprezentacji Polski nie była tak okazała. Wprawdzie w Maebashi w 1999 r. „Biało-czerwoni” także zdobyli 5 medali, ale tylko jeden złoty. W Birmingham Polska zajęła 3. miejsce w klasyfikacji medalowej za USA – 18 medali (6 złotych, 10 srebrnych, 2 brązowe) i Etiopią – 5  medali (4 złote i 1 srebrny).

Źródło: iaaf.org.

Złote medale wywalczyli – Adam Kszczot (800 m) i sztafeta 4×400 m mężczyzn w składzie Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Jaku Krzewina która dodatkowo pobiła rekord świata (3:01,77). Wprawdzie niedługo później Amerykanie poprawili ten wynik, ale radości ze złota okraszonej rekordem świata nikt Polakom nie odbierze. A co do Kszczota, to wyrównał osiągnięcie Lidii Chojeckiej, która także wywalczyła 3 medale podczas HMŚ z tą różnicą, że on we wszystkich kolorach a ona tylko brązowe. Srebrne medale wywalczyli – Marcin Lewandowski (1500 m) i sztafeta 4×400 m kobiet (Justyna Święty-Ersetić, Patrycja Wyciszkiewicz, Aleksandra Gaworska, Małgorzata Hołub). Brązowy medal zdobył Piotr Lisek.

W klasyfikacji punktowej, w której punkty są przyznawane za zajęcie pierwszych ośmiu miejsc reprezentacja Polski (50 pkt) zajęła czwarte miejsce za USA (200), Wielką Brytanią (67) i Etiopią (57).

Rywalizacja na Wyspach Brytyjskich była kolejną imprezą rangi mistrzowskiej w lekkoatletyce, w której reprezentacja Polski zajęła wysokie miejsce w klasyfikacji medalowej i punktowej. Nawiązania do Wunderteamu stają się coraz bardziej uzasadnione.

Źródła: własne, sport.pl, iaaf.org, R. Opiatowski, Mamy świat u swoich stóp, „Przegląd Sportowy” z dnia 5 marca 2018 r., s. 18-19.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s