Historia: polskie akcenty w skoku wzwyż

Podczas pierwszego dnia Halowych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce (1 marca 2018, Birmingham) rozegrano konkurs skoku wzwyż. Nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego, gdyby nie cztery polskie akcenty.

Rywalizację wygrał startujący pod neutralną flagą Danił Łysenko (2,36 m), a podium uzupełnili Mutaz Essa Barshim (Katar, 2,33 m) i Mateusz Przybyłko (Niemcy, 2,29 m). Piąte miejsce zajął Sylwester Bednarek (2,25), a na miejscach 9-11 został sklasyfikowany Robbie Grabarz (W. Brytania, 2,20 m). I właśnie wszyscy czterej skoczkowie wymienieni po zwycięzcy mają silne związki z Polską.

Podium skoku wzwyż – HMŚ Birmingham 2018.

Źródło: zimbio.com.

Barashim to podopieczny polskiego trenera Stanisława Szczyrby. Reprezentant Kataru w tamtym czasie to srebrny (2016) i brązowy (2012) medalista olimpijski, złoty (2017) i srebrny (2013) medalista mistrzostw świata i złoty medalista halowych mistrzostw świata (2014). W 2019 r. podczas mistrzostw świata rozgrywanych w jego ojczyźnie, a dokładniej w Doha sięgnął po złoty medal. Warto zauważyć, że w 2016 r. podczas mitingu w Opolu uzyskał najlepszy rezultat na polskiej ziemi – 2,40 m.

Przybyłko jest synem polskiego małżeństwa, ale urodził się w Niemczech (Bielefeld). Jego, o rok młodsi bracia bliźniacy (Kacper i Jakub) są piłkarzami i występowali w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Mateusz w 2015 r. mówił natomiast: „Chciałem startować dla Polski. Miałem 15 lat, kiedy zapytaliśmy, czy kogoś interesuje, bym reprezentował biało-czerwone barwy. Nie było odpowiedzi. Zacząłem zatem reprezentować niemieckie barwy. Nie ukrywam, że chętnie skakałbym w polskich barwach, ale nie udało się” (cyt. za: sport.onet.pl). W 2018 r. Przybyłko zdobył złoty medal mistrzostw Europy w Berlinie z wynikiem 2,35 m, którym wyrównał swój rekord życiowy.

Bednarka przedstawiać nie trzeba. Wydawało się, że może być jeśli nie następcą Artura Partyki, to chociaż skoczkiem nawiązującym do jego sukcesów, o czym mógł stanowić brązowy medali mistrzostw świata w Berlinie (2009). Później, kontuzje znacznie pokrzyżowały plany Bednarkowi, choć złoty medal Halowych Mistrzostw Europy w Belgradzie (2017) zapowiadał powrót do wysokiej formy. W Birmingham skończyło się na najlepszej lokacie polskiego skoczka wzwyż w HMŚ od srebra Artura Partyki w… 1991 roku. Oczekiwania były większe, bo z wynikiem 2,33 Bednarek zajmował czwarte miejsce na światowej.

Grabarz ma polskie pochodzenie, które zdradza nazwisko, a wchodząc w szczegóły to jego dziadek był Polakiem. Brytyjczyk zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w Londynie (2012), srebrny HMŚ w Portland (2016), złoty (Helsinki 2012) i srebrny (Amsterdam 2016) Mistrzostw Europy oraz srebrny HME (Belgrad 2017).

Źródła: własne, pl.wikipedia.org, theguardian.com, zimbio.com. M. Petruczenko, Wspaniały festiwal skoków w Opolu, „Przegląd Sportowy” z dnia 5 czerwca 2017 r., s. 27. M. Chmielewski, R. Opiatowski, Piękny finisz Polek, „Przegląd Sportowy” z dnia 14-15 sierpnia 2017 r., s. 2-3. R. Opiatowski, Bednarek nie wypalił, „Przegląd Sportowy” z dnia 2 marca 2018 r., s. 25.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s