Sportowe wspomnienia: Prolog 61. Mazovia Tour tylko dla wybranych

W środę 25 lipca 2018 r. na Torze Wyścigów Konnych „Służewiec” w Warszawie rozegrano prolog 61 edycji wyścigu kolarskiego Mazovia Tour. Niestety, wbrew zapowiedziom, wcale nie był dostępny do oglądania przez fanów kolarstwa.

Wprowadzenie – kilka słów o Wyścigu

Wyścig „Mazovia Tour” znany jest raczej pod historyczną nazwą „Wyścig Dookoła Mazowsza”, ponieważ jest rozgrywany na terenie województwa mazowieckiego. Pierwsza edycja odbyła się w 1951 r. Wśród zwycięzców należy wymienić przede wszystkim Stanisława Królaka i Ryszarda Szurkowskiego. Wyścig wygrywali także Marek Leśniewski, Zbigniew Piątek, czy Andrzej Sypytkowski. „(…) w barwach słowackiej drużyny – Dukli Trenczyn – zadebiutował w Wyścigu Dookoła Mazowsza w 2009 roku 19-letni wówczas Peter Sagan, późniejszy trzykrotny mistrz świata.” (cyt. za: muzeumsportu.waw.pl). Od 2000 r. Wyścig ma kategorię 2.2 UCI.

Kogo oglądać?

Do Wyścigu zgłosiły się ekipy z Polski, Danii, Czech, Estonii, Niemiec, Kazachstanu, Słowacji, Włoch i USA. Największą gwiazdą Wyścigu był Czech Alois Kankovsky z grupy Elkov-Author, złoty (w omnium) i brązowy (w madisonie) medalista mistrzostw świata w kolarstwie torowym z 2007 r. Kankovsky wygrał Wyścig Dookoła Mazowsza w 2017 r., a poza tym wygrał w Polsce dużo innych zawodów – Memoriał Andrzeja Trochanowskiego (2016, 2017, 2018), Memoriał Romana Siemińskiego (2015, 2017, 2018), Puchar MON (2016, 2017) i Memoriał Henryka Łasaka (2015).

W barwach CCC Sprandi Polkowice pojawili się m.in. Kamil Gradek, Łukasz Owsian, Szymon Sajnok, Mateusz Taciak i Alan Banaszek. Szymon Sajnok największe sukcesy osiągał w kolarstwie torowym w konkurencji omnium. W 2018 r. w Apeldoorn wywalczył mistrzostwo świata, a w 2016 i 2017 r. wygrał w zawodach Pucharu Świata. Mateusz Taciak jest pięciokrotnym brązowym medalistą mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas (2007, 2008, 2009, 2013, 2016), a poza tym trzykrotnie wygrał Wyścig Bałtyk-Karkonosze Tour (2013, 2014, 2016), Małopolski Wyścig Górski (2016), Szlakiem Grodów Piastowskich (2014), Dookoła Mazowsza (2012) i Memoriał Andrzeja Trochanowskiego (2009). W barwach CCC nie wystartował wstępnie zgłoszony Słoweniec Jan Tratnik – trzykrotny mistrz Słowenii w jeździe indywidualnej na czas (2015, 2016, 2018), zwycięzca East Bohemia Tour (2015, 2016) i Wyścigu Dookoła Słowacji (2017).

Źródło: mazovia-team.pl.

Ograniczenia

Start przewidziano na godz. 16:00, a około godziny 15:45 okazało się, że nie można wejść głównymi bramami od ul. Puławskiej, jak również od ul. Wyścigowej. Nikt nic nie wie, ani Pan ochroniarz, ani policjanci. Nic nie wiadomo.

Na stronie internetowej organizatora nie było słowa o wejściu, ale na plakatach informowano, że prolog od godz. 16:00 jest na TWK, więc wydawało się, że naturalnym jest wejście od ul. Puławskiej. Jedyna informacja jaką można było znaleźć odnośnie wejścia na teren Wyścigów dotyczyła Mazovia Masters i brzmiała: „UWAGA!!!  Po godz. 16.00 wjazd i wejście wyłącznie od ul. Poleczki. Parking przy budynku administracji Toru Wyścigów Konnych Służewiec. Wejście na tor przez furtkę z zachowaniem ostrożności, od 16.00 startuje bowiem 61. Wyścig „Dookoła Mazowsza”. Ta informacja była jednak nieprawdziwa, ponieważ, już przed godz. 16 nie można było wejść na teren Wyścigów. Poza tym, nie mam wcale pewności, że każdy mógł wejść na teren Wyścigów.

Na portalu sportowa.warszawa.pl opublikowano informację nadesłaną przez organizatorów, m.in.: „Impreza jest niezwykle popularna wśród kibiców, budzi emocjonalne zaangażowanie bowiem można z bliska obserwować „kuchnię kolarską” w czasie przygotowań do startu i po mecie każdego etapu. Organizator nie stwarza tu barier, a sama impreza nie jest biletowana (…) Zapraszamy 25 lipca godz. 15.30 na Służewiecki Tor Wyścigów Konnych, gdzie rozpoczniemy wyścig jazdą indywidualną na czas na 2,4 km.”. Tak, tak, Organizator nie stwarza barier…

Podsumowanie

Po co informować o wyścigu, skoro nie można go obejrzeć? A jeśli są ograniczenia w oglądaniu, to należałoby o nich poinformować. Szanujmy się! Tak organizowany Wyścig ma wpisywać się w popularyzację kolarstwa? Nie żartujmy. Argumentacji o względach bezpieczeństwa nie przyjmuję. Na Giro, TdF i Vuelcie, mimo startu największych gwiazd światowego kolarstwa, kibice są ważni, bardzo ważni… A w Warszawie organizator Mazovia Tour zniechęcił i przegrał z dostępnymi i otwartymi dla kibiców – Memoriałem Stanisława Królaka i Tour de Pologne, o ile jest organizowany w stolicy.

Prolog, podobnie jak dwa kolejne etapy i cały Wyścig wygrał Szymon Sajnok. W nagrodę trzy tygodnie później ogłoszono, że znajdzie się dla niego miejsce w nowej ekipie UCI World Tour – CCC, która zastąpi BMC.

Źródło: własne, mazovia-team.pl, cyclingarchives.com, sportowa.warszawa.pl, muzeumsportu.waw.pl, pl.wikipedia.org, en.wikipedia.org.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s